zbawienie dla Ciebie - o Bogu...tak normalnie...

Harry Potter

piątek, 10 sierpnia 2007

Poniżej kilka wypowiedzi na temat złego wpływu Harrego Pottera na młodzież.

Od razu trzeba przyznać, że Harry Potter nie jest jedynym czynnikiem kształtującym postawy dzisiejszej młodzieży. Przykłady zachowań płyną od rodziców, z mediów, ze szkoły.

Trzeba jednak przyznać na podstawie poniższych wypowiedzi, że Harry Potter nie przyczynia się do kształtowania pozytywnych postaw młodzieży.

-----------------------------------------------------------------------

HARRY POTTER INWAZJĄ NEOPOGAŃSTWA I MAGII

"Nasz Dziennik": Na ekrany polskich kin weszła kolejna adaptacja "Harry'ego Pottera". W piątym tomie cyklu - będącym treścią filmowej adaptacji pod tym samym tytułem - młody okultysta zostaje opętany przez Voldemorta, który jest jednak jego częścią. Czy można więc walczyć ze złem, będąc jego częścią?

Zdaniem autora artykułu zarówno "Harry Potter i Zakon Feniksa" jak i nowy, ostatni tom powieściowego cyklu świadczą o postępującym opętaniu Harry'ego i jego narastającej więzi z Voldemortem, symbolem zła, będącym odpowiednikiem biblijnego szatana, podkreślając, że jest ono przedstawione jako "pozytywne opętanie". - Mamy tu wpływ relatywizmu, dla którego teologia chrześcijańska jest tylko częścią kultury, jedną z wielu. Musimy więc bronić teologii i demonologii chrześcijańskiej przed podobnym relatywizmem - twierdzi ks. Aleksander Posacki.

Autor wskazuje również na postać antychrysta, obecną w powieści. Jest nim Voldemort w jedności ontologicznej, bytowej, z Harrym. Proces picia krwi głównego bohatera cyklu, przez złego czarownika, jest "bliższy mrocznym rytuałom satanizmu niż światłu Eucharystycznej Ofiary". - To samo dotyczy Halloween, największego "święta" w szkole Hogwart! Jest ono zarazem największym świętem satanistów - dodaje. Jak zauważa ks. Posacki, w kolejnych tomach widzimy, że magia, gnoza i duch neopogaństwa stają się coraz ciemniejsze i silniejsze. - Nasze dzieci czytamy są więc indoktrynowane i inicjowane w antychrześcijańską duchowość czy religię gnozy, co może uderzać w wolność sumienia i wyznania - czytamy w "Naszym Dzienniku" (źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/1580885,69,1,1,,item.html?drukuj=1)

-----------------------------------------------------------------------

HARRY POTTER – CZARODZIEJ NA MIARĘ XXI WIEKU?

(...) Świat czarodziejów J.Rowling nie jest światem przyjaźni, wierności, uczciwości. Ktoś policzył, że Harry aż 170 razy kłamie. Żadne z tych kłamstw nie jest napiętnowane, wręcz przeciwnie kłamstwa są usprawiedliwione. Pojawia się „moralność czarodziejów”, oszustwa, kradzieże wymierzone nie w przyjaciela a we wroga. Czyżby nowy system istnienia rasy panów i niewolników ?

Podrywany jest autorytet rodziców , nauczycieli , stwierdzeniami typu – chyba nie przywiązujesz wagi do tego, co mówi ta stara oszustka ( o nauczycielce magii ). Powodem do dumy jest to, że udaje się oszukać Profesora. Informacje dotyczące czarnej magii są bardzo sprytnie wpisane do konwencji książki jako obrona przed czarną magią. Bo przecież, aby się przed nią obronić – trzeba ją najpierw poznać. W Hogwarcie nie spotkamy żadnego odniesienia do Boga, symboliki naszych świąt. Tam panuje konsumpcjonizm – trzeba się wyspać i najeść. (...)

Moim zdaniem opisane przygody Harrego Pottera uderzają w psychikę dzieci. Tym samym dzieci stają się ofiarami nowego rodzaju przemocy na tak szeroką skalę.Na podstawie badań dotyczących okresu rozwojowego wiemy, iż dziecko ma na ogół zaufanie do przekazywanych treści. Jest mało krytyczne w ich ocenie. Dotyczy to zwłaszcza tych treści, które są podawane przez osoby znaczące w sposób szczególnie atrakcyjny. Wiemy również, że obserwowanie, czytanie o działaniach agresywnych nie przyzwyczaja dzieci do łagodności, ale do przemocy. Dlaczego więc Pani Rowling chce nas przekonać, że wywołując koszmary w dzieciństwie ratuje ich dorosłe emocjonalne życie? (...)
(źródło:
http://www.psycholog.alleluja.pl/tekst.php?numer=1277)

-----------------------------------------------------------------------

HARRY POTTER I DESTRUKTYWNY WPŁYW NA DZIECI

Opinie lekarzy nie są pochlebne. Ich zdaniem na wrażliwość młodych czytelników destrukcyjnie działać może przedstawienie magii oraz przemocy, obecnych w powieściach J.K. Rowling. Według nich, natężenie tego typu bodźców może przekraczać wytrzymałość dziecka.

– Niekiedy książki i filmy pełne są obrazów, które mają za zadanie poruszyć, wstrząsnąć. Najnowsza książka
J.K. Rowling jest nie tylko pełna magii, w tym czarnej, ale również pozostawia dziecko z poczuciem tragicznej straty, której się nie spodziewało. Wyraziste sceny przemocy i upiorne obrazy mogą doprowadzić do emocjonalnego rozchwiania, a skutkiem tego może być przyszła nieumiejętność odróżnienia fikcji od rzeczywistości – mówi psychiatra, Jitender Nagpal. (źródło: http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,30360,wiadomosc.html)

poniedziałek, 06 sierpnia 2007

Po komentarzach do poprzedniej notki 10 ARGUMENTÓW PRZECIWKO HARREMU POTTEROWI widzę, że temat rozbawił nieco czytelników. Odpowiem tą notką.

Niestety mi nie jest do śmiechu, bo obserwuję niebezpieczne zjawisko zbyt łatwego ferowania wyroków odnośnie zjawisk, których się nie rozumie albo nie chce się dostrzegać.

Wpływem Harrego Pottera zajęła się m. in. Gabrielle Kuby w książce "Harry Potter - dobry czy zły?"

Ciekawe są efekty tej książki - korespondencja od fanów Harrego Pottera. Te wypowiedzi mówią same za siebie. To nie jest teoria, to się dzieje naprawdę, więc nie mówmy, że Harry Potter to niewinna bajeczka.

"Proszę przeczytać, co piszą fani Pottera. W jaką stronę rozwija się globalna kultura, jeśli znaczna część młodego pokolenia głosi takie poglądy?...

  1. Nie ma Boga.
  2. Nie ma diabła.
  3. Nie ma obiektywnej miary dla dobra i zła. Każdy sam decyduje, co jest dobre, a co złe.
  4. Religia jest dla słabych.
  5. Magia jest czystą fantazją. Nie ma okultystycznej rzeczywistości.
  6. Użycie magii dla dobrych celów jest dozwolone.
  7. Harry Potter przygotowuje młodych na zło w realnym świecie.
  8. Chrześcijańskie rozróżnianie dobra i zła prowadziło do palenia czarownic.
  9. Kościół sprowadził na świat nieszczęścia (wyprawy krzyżowe, inkwizycja, nawracanie pod przymusem itp.) i czyni to nadal (zakaz używania środków antykoncepcyjnych, celibat itp.).
  10. Zbawienie przez Jezusa Chrystusa jest śmiesznym wymysłem ludzi."

źródło: kosciol.pl

I jeszcze trochę konkretnych cytatów z maili od czytelników Harrego Pottera, które można przeczytać tu: http://www.kosciol.pl/article.php/20060103124235166

Gabrielle Cuby nie obarcza winą tylko Harrego Pottera, ale generalnie dzisiejszą kulturę, w której zacierają się granice między dobrem a złem a dzieci zostają "oddane na wychowanie" mediom.

 
1 , 2
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
KSIĘGA GOŚCI
ZBAWIENI
ZBAWIENIE
PYTANIA, PROŚBY O MODLITWĘ
LINKI

lista mailingowa
zbawieni.blox.pl

Twój emaildowiedz się więcej >> 

statystyka

Skopiuj CSS